Son dakika… AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe son İstanbul anketini açıkladı!

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, CNN TÜRK yayınında ‘Hafta Sonu’ programında Hakan Çelik’e açıklamalarda bulunuyor. Kabaktepe’nin açıklamalarından satır başları şöyle; 

ERDOĞAN’IN ‘SON SEÇİMİN’ SÖZLERİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması gençlerle sohbet ederken yaptığı bir açıklamaydı. Bir seçim arefesinde açıklama yapıldığı için farklı değerlendirmelere neden oldu. Cumhurbaşkanımız hukuki sistemimiz açısından var olanı açıkladı.

‘SEÇMENİN KARARI BİTMİŞTİR’ DİYECEK BİR SEÇİM HİÇ GÖRMEDİK’

Daha çok seçmenimizin bir kısmının kararının vermiş oluyor, büyük çoğunluğu. Belki kararsız, gri seçmen -ortada kalan seçmen- dediğimiz son 20 güne, 1 aya kadar devam ettiriyor.

Dolayısıyla tüm adaylar, tüm siyasi partiler kalan 15 günü de seçmenimizi kendi lehlerine etki edebilmek için daha yoğun bir çalışmayla geçirecekler. Çünkü ‘Artık tamam. Seçmenin kararı bitmiştir’ diyecek bir seçim hiç görmedik, yaşamadık.

Yüzde 1,5 da olsa, yüzde 2 de olsa, yüzde 5 de olsa diyelim… Bu rakamlar araştırma yapan şirketlerin ya da bilimsel veriyi oluşturan kişilerin verdiği bilgilerle hareketi değişmekle birlikte yüzde 1 de olsa çok önemli bir rakam. Yüzde 6 da olsa çok önemli bir rakam. Dolayısıyla seçmenimizin en azından bu aralıktaki kısmının kararınını henüz tam netleştirmediğine dair tüm seçimlerde bir yaklaşım var. Bu seçimlerde de ben öyle olduğunu düşünüyorum.

KARARSIZLARIN ORANI DAHA MI AZ?

Her geçen gün azalıyor. Yüzde 10’ların üstünde başlayan bir kararsızlık şu an yüzde 5’lerin altına kadar geldi.

İki tane temel nedeni var bence… Birincisi; kampanyalar yapılıyor. Seçmenimiz o kampanyalardaki söylemler veya kendi değerlendirmelerine hareketle bir karara doğru yolculuk yaparken o yolculuk bitmiş oluyor bazıları için. Kararı netleştiriyorlar. Bir kısmı için zaten artık zaman geliyor. Bu kararsızlığın sona ereceği bir gün var. O da 15 gün sonra artık öyle ya da böyle vatandaşımız bir sonuca varmak durumda. Dolayısıyla hem o zamanın gelmiş olması hem de kampanya sürecinde partilere adayların çevreleriyle yaptıkları konuşmalar onları bir sonuca doğru itiyor.

ANKETLERDE SON DURUM NE?

Çok farklı firma anket yapıyor. Farklı sonuçlar çıkarabiliyorlar. Geride olduğunuz anketler var. Önde olduğunuz anketler var. Başbaşa giden anketler var. Bunlar muhtemelen herbirinin kendi yöntemleri uyguladıkları sistematik neticesinde vardığı sonuçlar. Firmanın sonuçlarıyla ilgili farklı değerlendirmelerde yapmamak lazım.

Toplamı bir yol haritası, bir fikir veriyor. Bizim kendi çalışmalarımız da var. Birkaç gün içerisinde tekrar bakacağız. Geçen haftalarda Murat Kurum başkan açıklamıştı zaten kendisine gelen bilgilerle alakalı. 1-1,5 puan yarışı şu an önde götürdüğümüze dair sonuçlar görüyoruz.

Ama anketlerde yüzde 5 önde de olsanız, 1,5 puan önde de olsanız Türkiye’deki seçim aritmetiğinde vatandaşlarımızla beraber 31 Mart’ta yürürken biz 31 Mart günü her şeyin şekilleneceğini, netleşeceğini vatandaşlarımızın mührü vurduğu gün gerçek anketle karşılaşacağımızı bildiğimiz için tempomuzu da çalışmamızı da gayretimizi de kesmeden devam etmeye gayret ediyoruz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x